Rubriky
dva týdny za volantem Quest 2019 - Stovka aut za jeden rok

Škoda Praktik

Malá dodávka postavená na základech Škody Roomster? No, na trhu se pro ni místo najde, ale na denní ježdění rádi sáhnete po něčem jiném.

Škoda Praktik 1.4 TDI

1.4 TDI PD 51kW, 5MT, FWD

Můj letošní automobilový quest je zdárně v půlce! A z tý první padesátky aut, které jsem letos stihl projet patřila většina kousků Vám, takže mi přátelé dovolte, abych Vám tímto ještě jednou moc poděkoval. Do druhé půlky roku mi držte palce, protože nalovit druhou padesátku aut bude ještě trochu větší výzva – na druhou stranu už jsem dostal pár dalších pozvání a některé z nich jsou opravdu parádní kousky, takže pokud Vás to mé tlachání o autech tady takto neoficiálně baví, tak se máte určitě na co těšit.

Ale k dnešnímu úlovku. V práci jsem dneska zdárně našel výmluvu, abych se mohl projet firemním Praktikem. Tohle auto si pamatuju pár let zpátky z pozice spolujezdce. Bylo to naprosto příšerné, protože za sedačkami byla mříž, která byla u spolujezdce prohnutá více dopředu, takže sedačka spolujezdce nešla posunout dozadu ani o píď. Díky bohu ta pitomá mříž již není vyžadována zákonem, takže z našeho praktiku zmizela.

Co bohužel nezmizelo je velmi hloupě umístěný kastlík s rádiem, který má roh přímo naproti mé oblíbené čéšce. Každý zhup znamená bolestivou ránu přímo do kolene. A díky madlu dveří to na levé straně není o moc lepší, pár modřin na stehně se ale snese trochu líp.

V nákladovém prostoru to tak nějak chrastí, ale to se dá od polo-dodávky čekat. Jinak to taková hrůza není, pružné zrychlení je i s malým turbodieslem pod kapotou docela slušné – hlavně zásluhou opravdu krátkého zpřevodování. Žít se s tím dá, ale “La dolce vita” zrovna nečekejte – tohle auto Vás možná neurazí, ale úsměv na tváři prostě nevykouzlí (snad jen takový ten škodolibý, když budete projíždět v něčem normálním kolem praktika otočeného na boudu).

Převeze toho hromadu a dostojí svého jména, ale očekávat byť jen náznak zábavy za volantem je trochu naivní. Krátký přesun si dokážu představit, při delším bych nadával hlavně kvůli svému nebohému omlácenému kolenu. Pokud za volant Praktiku už nikdy v životě neusednu, tak mi to asi zase tak vadit nebude.

mk / 2021