Rubriky
film

Schumacher

Dokumentární novinka Netflixu se věnuje vzestupu jedné z největších legend Formule 1.

Michael Schumacher je po tragické nehodě na lyžích na konci roku 2013 stále v neznámém zdravotním stavu. Vše ale nasvědčuje tomu, že jeho zdravotní situace je značně bezútěšná. Autoři nového dokumentu Schumacher z dílen Netflixu se rozhodli zmapovat jeho kariéru převážně v letech předcházejících jeho nejúspěšnějšímu období.

Skromné počátky

Michael Schumacher nepocházel zrovna z bohatých poměrů, jeho cesta k motorsportu tak byla lemována spoustou překážek. Přestože jej a jeho bratra otec již od raného věku přivedl k motokárám, na potřebné vybavení mnohdy nebyly finance – mnohdy tak jezdili na vyhozených a již opotřebovaných pneumatikách po ostatních jezdcích.

Možná to ale bylo právě překonávání těchto překážek, které Michaela Schumachera zformovaly v jednoho z nejlepších řidičů v historii. Aby s horším vybavením mohl srovnat výkony ostatních, musel být podstatně lepším jezdcem. Již od mladých let prokazoval v závodech motokár obrovský talent a překvapivou profesionalitu, což brzy vedlo ke sponzorovanému angažmá ve Formuli 3.

K F1 se Schumacher dostal již po dvou letech za volantem F3 – tým Jordan potřeboval v roce 1991 na Velké ceně Belgie záskok za Bertranda Gachota, jenž skončil týden před závodem ve vězení. Schumacher se stal hvězdou ještě před samotným závodem ve Spa-Francorchamps poté, co se kvalifikoval na sedmém místě. Nutno podotknout, že tehdejší konkurencí mu byli tehdejší velikáni – Ayrton Senna, Alain Prost či třeba Nigel Mansell.

Přestože samotný závod Schumacher kvůli závadě na voze nedojel, jeho výkon zaujal natolik, aby mu byla nabídnuta smlouva se stájí Benetton. Od začátku byl velmi cílevědomým jezdcem, který výrazně šlapal na paty legendárnímu Sennovi s nímž se dostal několikrát do rozepře.

Cesta na vrchol

Schumacherovo první vítězství šampionátu v roce 1994 poznamenala právě Sennova smrt po nehodě, k níž došlo právě ve chvílí, kdy Schumacher dýchal Sennovi na záda. Tato událost evidentně Schumachera silně zasáhla.

Po dalším celkovém vítězství v roce 1995 přišla Schumacherovi nabídka další velké výzvy – přejít pod stáj Ferrari, která tehdy zrovna měla skutečně slabé období a nepříliš povedené vozy. Trvalo to pět sezón, než se Schumacherovi povedlo získat pro Ferrari titul. Poté následovalo dlouhých pět let jeho dominance, předtím, než se rozhodl ze světa F1 odejít.

Citlivý dokument

Dokument Netflixu se zaměřuje právě na roky vedoucí od samotných počátků až po výhru prvního šampionátu za stáj Ferrari. Pět vítězných let stejně jako návrat pod stájí Mercedes GP a druhý odchod již dokument vyobrazuje pouze velice stručně.

Je ale příjemné, že se autoři neobávali poukázat i na Schumacherovy vady. Třeba přespřílišnou snahu o dokonalost a neschopnost přiznat si vlastní chybu. V několika případech Schumacher zavinil nehodu na trati a byl přesvědčen o tom, že chyboval jiný jezdec – nebyla za tím snaha popřít vlastní pochybení, prostě byl o tom sám přesvědčen.

Dokument je protkán výpověďmi Schumacherových přátel i rivalů, to nejdůležitější ale zní z úst jeho rodiny – podle všeho byl Michael Schumacher totiž nejen výborným jezdcem, ale také člověkem, manželem a otcem.

Dokument je místy trochu suchý a faktografický, a zásadního odhalení o Schumacherově stavu se v něm nedočkáme. Přesto jde o snímek, který nabídne motoristickým nadšencům a fanouškům zajímavý pohled do těch nejzajímavějších let moderní historie Formule 1.

mk 2021

Článek původně vznikl pro www.man-in.cz